N-Sensor zajišťuje, že se na každou část pole aplikuje správné a optimální množství hnojiva. Toto zařízení se tak stává měřítkem technologií pro přesné zemědělství.
Jedním z hlavních cílů přesného zemědělství je aplikace hnojiva specifická pro každé místo. Pro stanovení různého množství hnojiva je zapotřebí přesných a efektivních zařízení, která jsou schopná určit aktuální požadavky na živiny. Technologie pro dálkový průzkum umožňuje získávání těchto informací rychle, přesně a levně. Zařízení N-Sensor bylo vyvinuto pro určování stavu dusíku v rostlině pomocí měření odrazivosti světla od porostu dané plodiny, a umožňuje tak měnit množství hnojiva „za pochodu“.
Dodání optimálního množství hnojiva pro každou část daného pole
N-Sensor stanovuje požadavky na dusík měřením odrazivosti světla z rostlin z plochy přibližně 50 m². Měření se provádí každou sekundu, přičemž systém je navržen pro provoz při normálních pracovních rychlostech a šířkách rozmetání. Použití technologií pro dálkový průzkum v zemědělství je založeno na typické křivce odrazivosti světla pro vegetaci. N-Sensor měří odrazivost světla v určitých vlnových pásmech, která souvisejí s obsahem chlorofylu v rostlinách a biomase. Vypočítává skutečný příjem dusíku rostlinou. Optimální množství aplikovaného hnojiva se odvodí z dat příjmu dusíku rostlinami a zašlou se do kontrolního zařízení, které reguluje aplikaci hnojiva a upraví jeho množství.
Celý proces stanovení množství dusíku, který rostliny vyžadují, a aplikace správného množství hnojiva se děje okamžitě a bez časových prodlev. To umožňuje tzv. „agronomii v reálném čase“.
Vývoj tohoto zařízení koordinovalo centrum pro výzkum a vývoj společnosti Yara (Yara’s Research and Development Centre), Hanninghof, Německo, a první N-Sensor (Classic) pro obilniny byl představen v roce 1999.
Práce na dalším vývoji zařízení N-Sensor, aby odpovídalo změnám v produkci obilnin a aby jej bylo možné použít i pro jiné plodiny, jsou stálou součástí výzkumného a vývojového programu společnosti Yara. V letech 1997 až 2010 bylo provedeno více než 250 pokusů pro zlepšení výkonu zařízení a pro přidání nových programů, jako je Absolute-N calibrations (absolutní kalibrace dusíku) pro řepku.
V roce 2006 uvedla společnost Yara na trh nové zařízení N-Sensor ALS (Active Light Source – aktivní zdroj světla), které funguje podobným způsobem jako původní verze N-sensor a určuje požadavky rostlin na dusík pomocí měření odrazivosti světla rostlinami. Oba systémy využívají stejné agronomické algoritmy založené na polních pokusech pro dosažení optimálního hnojení pro dané místo a jsou oba připojeny k terminálu vozidla, kde se ukládají informace o rostlinách a GPS souřadnice pro jejich další zpracování.
Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma N-Sensory je, že Sensor ALS obsahuje vlastní vestavěný zdroj záření. Místo denního světla používá N-Sensor ALS neustále vyzařující xenonovou zábleskovou výbojku pro měření a zaznamenávání odrazivosti rostlin. Díky tomu může N-Sensor ALS fungovat nezávisle na okolních světelných podmínkách dokonce i v noci.
S důvěrou se můžete obrátit na dlouholetého distributora zařízení Yara N-Sensor pro Českou republiku a Slovensko společnost Leading Farmers.