Pěstování ječmene
Vysoké výnosy jsou výsledkem dosažení správného počtu klasů, udržení zdravého zeleného listového aparátu, zvýšení počtu zrn / klas a velikosti zrn. Pro řízení všech těchto složek je zásadní vyvážený program výživy rostlin zahrnující všechny makro- a mikroživiny.
Výnosy jarního ječmene jsou asi o 20 % nižší než u ozimého ječmene. U jarního ječmene pochází 30–35 % sacharidů zrna z praporcového listu a stonku, 25–45 % z klasu a 20–45 % z ostatních částí rostliny.
Pro udržení vysokých výnosů ječmene je v největším množství zapotřebí dusík a draslík. Nároky na fosfor jsou podobné jako u síry. Právě během rychlého jarního růstu nastává nejvyšší potřeba všech makroživin.
Nezbytná je strategie vyvážené výživy rostlin, která musí zahrnovat také sekundární živiny a mikroživiny, které jsou základem pro dosažení vysokých výnosů. Podobně jako u makroživin nastává jejich nejvyšší potřeba v období maximálního růstu.
Přechodný nedostatek může nastat při nepříznivých půdních podmínkách pro dostupnost živin (např. chlad, vlhko, sucho). Znalost obsahu živin na 1 tunu produkce je užitečná a lze ji využít spolu s výší výnosů jako podklady pro kompletní plán výživy rostlin.
Asie a Oceánie