Pěstování pšenice
Kromě managementu živin lze velikost zrna ovlivnit managementem vody (zavlažováním, aby nedošlo ke stresu suchem) a také kontrolou nemocí – použitím fungicidů a živin pro udržení zelené listové plochy a snížení výskytu chorob, tj. zlepšením zdraví rostlin.
Management dusíku má největší vliv na konečnou velikost a hmotnost pšeničného zrna. Včasné aplikace zajistí velký porost obsahující ve stoncích vysoké množství obsah uhlovodíků, které jsou během zrání translokovány do vyvíjejících se zrn. To je důležité zejména v suchých oblastech, kde 60 % výnosu obilí může pocházet z těchto zásob. Je důležité sledovat u rostlin obsah dusíku, aby nedošlo k předčasné senescenci porostu a omezení doby nalévání zrna.
Fosfor má významnou roli v dodávce energie pro rostlinné procesy. Redistribuce uložených uhlovodíků vyžaduje fosfátovou výživu produkující energii důležitou pro dosažení správné velikosti pšeničného zrna.
Ke zlepšení výsledné velikosti zrna lze použít pevné fosforečné hnojivo i fosfor aplikovaný na list.
Draslík umožňuje pohyb živin v celé rostlině, neboť reguluje transpirační toky. Rostlina redistribuuje minerální látky do klasu, a proto je nutno udržovat potřebnou úroveň draslíku. Draslík také pomáhá zabránit předčasné senescenci navozené často suchem při nalévání zrna.
Rostliny s deficitem draslíku mají nedostatečnou regulační transpiraci listů vedoucí k tepelnému stresu a vadnutí. Dostatečná dodávka draslíku prodlouží dobu nalévání zrna, a zvýší tak jeho hmotnost.
Mangan i zinek díky své roli při metabolismu dusíku v rostlině zvyšují hmotnost pšeničného zrna.
Asie a Oceánie